STAR WARS

Příběh

Nová Naděje / A new hope

Příběh epizody IV začíná scénou, kdy hvězdný destruktor s lordem Vaderem na palubě, zajme corelianskou corvetu, s princeznou Leiou.


Princezna Leia je zatčena, ale plány hvězdy smrti, které povstalci získali a po kterých Impérium šlo. Princezna Leia je uschovala do droida R2-D2, který společně s droidem C-3PO opustil corvetu v záchranném modulu, s nímž přistáli na planetě Tatooine. R2-D2 dostaql od princezny Leii příkaz, aby vyhledal Obi-Wana Kenobiho. Droid se tak dostane i se svým přítelem C-3PO do vlastnictví Luka Skywalkera.

Když se droid jedné noci vydá hledat Obi-Wana Kenobiho, Luke se rozhodne ho i přez jeho paličatost najít druhý den ráni, což také udělá. Když ho najde, přepadnou je ale píseční lidé, v nových epizodách známí jako Tuskenové. Od smrti Luka zachrání-kdo jiný, než Obi-Wam Kenobi, který je nyní znám pod jménem Ben Kenobi. Ten si přehraje zprávu, ve kteé ho Leia prosí o pomoc a zárověň mu sděluje, kolik pro povstalce znamená droid R2-D2. Obi-Wan se rozhodne, že jí pomůže, nabídne Lukovi, aby mu s tímto úkolem pomohl a letěl s ním pod záminkou, že z něj pomalu začne cvičit Jedie. Luke nejprve odmítá, ale když se vrátí domů, zjistí, že někdo vyvraždil jeho poslední žijící příbuzné. Rozhodne se proto, že pojede s Kenobim a bude z něj Jedi. Obi-Wan mu namluví, že jeho otec byl zavražděn lordem Vaderem, který přešel na temnou stranu. Obi-Wan mu také dá otcův starý světelný meč, s modrou čepelí.

Na Mos Eisley si najmou pilota který je doveze na Alderaan. Tímto pilotem je Han Solo, mna jehož hlavu je vypsána odměna, protože Jabbu Huttovi dluží peníze za náklad, kterého se zbavil kvůli potížím ve vesmíru. V Kantýně ustřelí hlavu jednomu námezdnímu lovci, potom s jabbou usmlouvá patnásti procentní navýšení dluhu a pak všichni odletí. Na palubě Milenium Falconu(kdo má český dabing, ve filmu je název lodi Malý sokol), Ben začne s výcvikem Luka.

Mezitím se na palubě hvězdy smrti odehrává rozhovor mezi Leiou a Velkomoffem Wilhuffem Tarkinem. Terkin vydírá Leiu tím, že pokud jim nesdělí souřadníce povstalecké centrály, zničí planetu Alderaan. Leia jim řekne, že jsou na Dantooine(což už není pravda), ale Tarkin slovo nedodrží a Alderaan zničí.

Když Milenium Falcon dorazí na místo, kdy by měl být Alderaan, narazí jen na pás asteroidů, což jsou ve skutečnosti zbytky zničené planety Alderaan. Milenium Falcon je následně zachycen magnetickým polem hvězdy smrti a pasažéři jsou v pasti. Nejsou však zatčeni, protože o vojáci na palubě Milenium Falconu nikohio nenašli. Odlákají dva stráže a Han s Lukem si vemou jejich uniformy. Ben se rozhodne jít vypnout magnetické pole, zatímco Luike, který zjistí, že na hvězdě smrti vězní princeznu Leiu přemlouvá Hana, aby mu v tom pomohl. Pesvědčí ho až když mu řekne, že je bohatá a že se mu určitě královsky odmění.

Když jí dostanou z vězení, dostanou se do šrotiště odpadů, odkud se dostanou jen zásluhou droida R2-D2, který šrot na poslední chvíli vypne.

Ben Kenobi úspěšně vypne magnetické pole, a nyní mohou odletět, ale na cestě zpět Ben narazí na svéhé bývalého padawana Darth Vadera. Obi-Wan se v souboji nechá zabít, před Lukovýma očima. Toho pak Han doslava odtáhne do Molenium Falconu, a společně odletí na povstaleckou základnu, kde se s Hanem rozloučí. Han odlétá i s tučnou odměnou, kterou si od leii nechal vyplatit. Luke Hana přemlouvá, aby zůstal jako Generál, ale Han odmítá.

Na základě plánů hvězdy smrti od R2-D2, vymyslí Mon Mothma plám, jak stanici zničit. Následně potom se celá flotila povstalců vydá zaútočit na hvězdu smrti pod velením Admirála Ackbara. Luke se svým x-Wingem dostal za úkol vystřelit dvě torpédové střely do šachty, kudy se dostanou až k hlavnímu reaktoru a zničí ho. Během bitvy se Luke dostane do úzkých, protožě Lord Vader se osobně angažoval letět s TIE fighterem. Když už ho Vader zaměří, přiletí Han a Tie zasáhne, nezničí ji však. Luke potom úspěšně zničí hvězdu smrti, a Han změnil názor a zůstává s povstalci jako Generál Solo.

Žádné komentáře
 
Powered by webgarden. Created by Skája Skywalker. Shoultboard by Blueboard. Counter by Toplist Copyright. Jediland.cz