STAR WARS

Planety

Yavin IV je pralesní měsíc obíhající kolem plynného obra Yavinu. Je to jeden ze tří měsíců v systému, na kterých může existovat život. Yavin 4 má dlouhou a bouřlivou historii. V nejméně dvou případech se stal ohniskem válečného konfliktu.

Přírodní podmínky

Yavin IV je mladý svět s velkou geologickou aktivitou. Šedesátdevět procent jeho povrchu je pevnina, rozdělená na čtyři kontinenty. Zbytek světa je pokryt propojenými oceány a jednou plochou obklopenou zemí o velikosti dostatečné, aby mohla být označována za moře. Před desítkami let byla kontinentům průzkumníky z Wetyinovy kolonie dána jména: Starloft, Swivven, Koos a Wetyin. Den na Yavinu je o pouhou minutu kratší než galaktický standard. Yavin IV má dvě roční období - sucha a dešťů.

Protože Yavin IV obíhá kolem plynného obra je na něm možné poznat dva druhy soumraků. Pokud je Yavin odvrácen od slunce, ale stále přivrácen k obrovi nastává na něm "zářící noc" a džungle je prosvícena matnou září pastelových barev. Pokud je strana měsíce odvrácena jak od slunce, tak od obra, nebo obr zakryje slunce nastává temná noc. Rotace Yavinu IV je taková, že asi jednou za několik měsíců je na něm skutečně tmavá noc. V tomto případě prudký pokles teploty vytváří četné bouře.

Další zajímavý (a krásný) úkaz na Yavinu IV nastává, když paprsky slunce procházejí svrchními vrstvami atmosféry plynného obra. Tak je světlo polarizováno a když poté dosáhne ledových krystalků v nejvyšších částech atmosféry Yavinu IV objeví se obrovská duha. Tento úkaz bývá označován za duhovou bouři.

Yavin čtyři je svět plný života. Deštné pralesy jsou domovem modrolistých keřů a Massassijských stromů plných popínavých kapradí. Nebulové orchideje a výbušné houby pokrývají zemi. Yavin čtyři obývají woolamendři, kteří vysoko ve svých stromech vyjí, a také yavinští runyipové a stintarilové. dalšími životními formami jsou pancéřovaní eelové, slizcí salamandři, svítící včely, krabové, pavouci, ještěři, krystaloví hadi, šeptající ptáci, plazovití ptáci a mnohé další druhy.

Historie

Před tisíci let se Sithský lord Naga Sadow dostal na útěku z Velké hyperprostorové války na Yavin IV. Přikázal tehdy své posádce vybudovat masivní chrámy jako ohniska jeho Sithské magie. Sadow, zkušený alchymista, ukryl svou loď hluboko pod nově postaveným chrámem ohně. Pomocí alchymie a magie přeměnil část své posádky na Massassijské válečníky a přikázal jim bránit nově postavené chrámy. Po odchodu svého pána se Massassiové organizovali do kmenů a pro posílení svých schopností a archaických zbraní používali Temnou stranu Síly.

Dlouho poté, mladý Jedi jménem Exar Kun, experimentující s temnou stranou Síly, následoval prastaré návody Sithu a tak přišel na Yavin IV. Zotročil Massassi a přinutil je postavit nové chrámy jakožto nová ohniska moci Sithu. Jeden z těchto chrámů - s podobou samotného mistra Kuna - byl postaven na břehu průzračného jezera. V průběhu Sithské války přivedl Exar Kun na Yavin čtyři 20 Jediů a uvrhl je pod moc Temné strany prastarého Sithu. S těmito Jedii ve své moci zahéjil Kun holocaust Jediů. Jako odpověď přistála jednotka tisíců Rytířů Jedi pod velením Ulica Qel-Droma na Yavinu IV.

Tehdy Exar Kun pochopil, že prohrál. Uvěznil životní sílu tisíců Massassiů, aby zajistil propojení své mysli s chrámem. jako poslední opatření na ochranu svého dědictví vytvořil Noční Bestii - alchymysticky vytvořené monstrum. Jediům se podařilo zabít Kuna, ale jejich útok způsobil neobyvatelnost velké části povrchu měsíce a vyhubil zbytek Massassiů. Jediné, co po tomto národě zůstalo jsou jejich obrovské monumenty.

Hluboko pod povrchem Yavinu IV ježí Ztracené město Jediů. Jeho původ je obestřen tajemstvím. Celý technologický komplex je udržován v provozu droidy. Celý komplex je napájen geotermální energií a někteří věří, že je to důvod jistých zvláštností místního počasí. Město obsahuje obrovskou Knihovnu Jedi, počítač obsahující mnohá tajemství Jedi a jejich tréninkové metody.

Po dlouhá století byl Yavin ignorován. Pouze několik návštěv mistrů Jedi porušilo samotu měsíce. Jedním z nich byl mistr Ikrit, který odhalil Sithem stvořenou zlatou kouli ve které bylo po staletí uvězněno Massassijské dítě. O několik let poté, zde Jedi Obi-Wan Kenobi ukryl mladého prince Jedi - vnuka Císaře Palpatina - Kena.

Základna Aliance

Yavin se znovu stal důležitým, když Aliance hledala místo pro svou novou základnu po opuštění Dantooine. Nejvyšší velení tehdy zaujaly Massassijské monumenty. Pralesy poskytly kryt pro intenzivní činnost Aliance a odlehlost měsíce zajišťovala, minimum dopravy v blízkosti základny.

Přírodovědec Aliance Dr'uun Unnh měl několik měsíců na zaevidování všech životních forem na Yavinu IV. Byl to on, kdo pojmenoval mnohé chrámy v takzvaném Massassijském sídlišti. To zahrnuje Chrám modrých listů, Palác Woolamanderů a Velký chrám, který později hostil rebelskou základnu.

Pak se Hvězdě smrti podařilo tuto rebelskou základnu objevit a zaměřit. Naštěstí, Rebelské síly byly schopné zaútočit a zničit tuto bitevní stanici dřív, než mohla Yavin IV zničit. Tento konflikt, známý jako bitva u Yavinu byl prvním významným vítězstvím rebelské Aliance a ukázkou, že imperiální technologie nejsou neporazitelné.

Po této bitvě byla základna evakuována. V průběhu vyklízení byla osvobozena Noční Bestie, která začala zabíjet osazenstvo základny. Luke Skywalker byl schopný Bestii zastavit - i když jen tím, že jí chytil do pasti v transportní lodi. S pomocí Aquarijských pašeráků a Mon Calamarianů byly unikající rebelské transporty schopné proniknout Imperiální blokádou tohoto systému. Na konci evakuace nastavil generál Dodonna množství náloží, které měly základnu zničit. Obecně se věřilo, že při výbuchu zahynul, později však byl zachráněn z imperiálního vězení.

Výbuch zničil rebelské počítače, ale na samotných chrámech zanechal jen malé škody. Yavin IV opět upadl v zapomnění. Jen několik průzkumných lodí bylo vysláno z Fernandin Scouting Expedition, aby zjistily, zda by bylo možné měsíc osídlit. Nikdy však z toho nic nevzešlo.

Asi rok po porážce Impéria u Endoru, obnovila Nová republika svou základnu na měsíci pro SPIN - Senátní Planetární Zpravodajskou Síť. Tehdy také Luke Skywalker - nyní již mistr Jedi - objevil prince Kena a dozvěděl se o existenci Ztraceného města. Pro mnohé střety s Palpatinovými následovníky neměla Nová republika čas na jeho průzkum.

Za pět let se však Luke na Yavin vrátil a založil na něm výcvikové středisko pro novou generaci Jediů. Jedi praxeum bylo založeno ve Velkém chrámu. Pak se vrátil duch Exara Kuna a ovládl některé ze studentů. Téměř se mu podařilo zabít Luka Skywalkera, poté však vyzval všechny Jedi, kteří spojili své síly a navždy ducha Exara Kuna zapudili.

O dva roky později se na Akademii Jediů zaměřila Imperiální Admirálka Daala. Na palubě své obrovské vlajkové lodi - Super Star Destroyeru Knight Hammer vedla pozemní i letecký úder proti Jediům. Tehdy Jediové opět spojili své síly. Její loď však byla zničena Jedim Callistou na palubě ukořistěného TIE Bomberu.

Yavin IV vychoval již novou várku Jediů, včetně Anakina Sola, Jacena a Jainy Solo a tak dlouhá řada mocných Jediů pokračuje.

 

Tatooine je hlavní planetou v hvězdném systému stejného jména. Je to pouštní planeta, vzdálená od rušného centra Galaxiie a je světem, na kterém vyrostl Luke Skywalker. Tato planeta je ve výhni dvou sluncí, které z ní vytváří poušť. Planeta je domovem Jawů, Pouštních Lidí - Tuskenů, banth, Kraytských draků, lidských osadníků a různých mimozemšťanů obývajících vesmírný přístav Mos Eisley. Lidští osadníci se živý sklízením vlhkosti, žijí v komunitách jako například Anchorhead.

Žebrákův kaňon

Skala zvana Oko jehly v Beggar's canyonuÚdolí na Tatooine, které se jmenuje Žebrákův kaňon používal Luke Skywalker k tréninku leteckých schopností ve svém Skyhopperu. Luke se svými kamarády z dětsví zde závodili v skyhopperech a soutěžili v soubojích na tomto nebezpečném místě. Základna Rebelů na Tatooine používala tento canyon k výcviku(Rebel Assault). Luke zde také jezdil ve vypůjčeném swoopu. Žebrákův kaňon vznikl vysušením 3 velkých řek a působením větrné, slunečné a dešťové eroze po miliony let, které vytvořily drsný kaňon s mnoha zákruty. V Shadows of the empire Luke jede na swoopu skrz kaňon pronásledován swoop gangem, který ho chce zabít (viz. obrázek).

Mos Eisley

Mos Eisley je vesmírný přístav na planetě Tatooine. Město přitahuje meziplanetární obchodníky stejně tak i piloty vesmírných lodí, hledající odpočinek a relaxaci po dlouhých letech. Velké množství mimozemšťanů a lidí prochází neustále skrz město a jeho vzdálenost od center Imperiálních aktivit přitahuje všechny typy zlodějů, pirátů a pašeráků. Díky vlivu Jabba Hutta a jeho kriminální organizaci je město hnízdem zločinu a lidské spodiny.

Posledni komentare
03.07.2008 14:35:38: Jo a zapoměl jsem dodat že v oněch jímkách se nachází voda a na povrchu je jen velmi vzácně
03.07.2008 14:34:54: Utapu a jeho houf malých měsíců se nachází ve vzdáleném sektoru Tarabba. Města se nacházejí ve skaln...
15.05.2007 14:45:05: To je jedno tak na to že mu je teprve 9 let je docela dobrej.smiley${1}
08.05.2007 22:01:55: Ale krátkýsmiley${1}smiley${1}smiley${1}

Naboo je neobvyklá planeta díky tomu, že postrádá pevný plášť a tekuté jádro. Namísto toho je protkána jeskyněmi a malými tunely. To planetě umožňuje udržet si nepřeberné množství vody, které dodává povrchu bažinatý charakter, jenž popírá pravou hloubku, do níž mohou její oceány sahat. Malé části pevné půdy se vyznačují do dáli se táhnoucími rovinami. Pod pórovitou skálou planety se ukrývá jádro z téměř čisté plazmové energie.

Lidští obyvatelé, potomci grizmalltských osadníků flotily Beneficent Tasia, se naučili využívat této energie, která pro ně představuje neomezený zdroj elektřiny. Naboo je domovský svět Gunganů právě tak jako lidí, kteří se nazvali jako Nabooané.

Naboo je třetí a hlavní svět systému Naboo, planeta je obíhána dvěma měsíci. Jakožto svět Vnějšího okraje je vzdálena asi 34 000 světelných let od galaktického Jádra.

Mustafar je celá pokrytá lávou a horninami.Byla místem kde Anakyn zabil všechny členy cis.Všechny je tam poslal Generál Greivous což mu řekl palpatine

Poté co Anakyn zabil všechny cis strhl s Obi-Vanem veliký souboj na život a na smrt ovšem Anakyn prohrál a schořel do půl těla měl v háji polovinu levý ruky a celou pravou ruku.Obi vzal jeho meč a odešel a Anakyna tam nechal ležet na pospas smrti. Kromě základny vybudované cis a těžebního zařízení hornin však na Mustafaru nikdy nebyla žádná základna, či společnost.

Mustafar je sopečný svět, menší ze podvojných planet obíhajících kolem vzdálené hvězdy. Povrch Mustafaru je utvářen erupcemi lávy a plynů, díky čemuž z vesmíru jeví jako oranžový.
Civilizaci zde vytvořila překvapivě rasa vysokých, tenkých humanoidů známých jako Mustafariané.
Techno unie na Mustafaru založila těžební základnu využívající volně tekoucí lávu na povrchu pro zisk vzácných kovů.

Poté, co Republika odhalila přítomnost Rady separatistů na Utapau, generál Grievous ukryl radu separatistů právě na Mustafaru. Vše proběhlo podle plánu Dartha Sidiouse, který věděl, že se bude muset zbavit separatistů ještě před tím, než se chopí vlády nad celou galaxií. Separatisté zde byli odříznuti a nakonec byl vyslán Anakin Skywalker, aby je zlikvidoval. Tato událost ukončila jak klonové války, tak epochu Staré republiky.

Tento svět je pokryt velkou džunglí a je známý především jako domovská planeta Wookieeů, ovšem zároveň se může chlubit jedním z nejneobvyklejších a nejnebezpečnějších ekosystémů. Z povrchu vyrůstají obrovské stromy, které obklopují celou planetu do výšky několika kilometrů.

Již před věky začal boj o přežití, všechny druhy, které dokázaly lézt nahoru, tak činily. Živočichové toho neschopní zůstali bezbranní a postupně vymírali. Mezi ty šťastnější patřili předchůdci Wookieeů, postupem času se jim podařilo vytvořit rozsáhlá obydlí v nejvyšších vrstvách lesa. Návštěvníci jsou v těchto místech v relativním bezpečí, ovšem pokud sejdou do nižších pater, různých druhů nebezpečí přibývá. Jen velmi málo lidí se dotknulo povrchu Kashyyyku a žilo dostatečně dlouho, aby to mohli někomu sdělit.

Wookieeové byli dlouho ve sporu s plazům podobnými Trandoshany, kteří obývají jinou planetu v stejném systému. Byli to právě Trandoshané, kdo přesvědčil Impérium, aby začalo využívat těchto fyzicky zdatných jedinců jako otroky. Jeden ze zajatých Wookieeů, Chewbacca, byl zachráněn mladým vojákem Hanem Solem, který byl sice za svoje jednání vyloučen z Imperiální flotily, ale získal tak věrného společníka.
Planetu Kashyyyk využila Leia Organa Solo jako místo úkrytu před jednotkami velkoadmirála Thrawna.

Tato vodou pokrytá planeta je domovem Kaminoanů. Nachází se v oblasti známé jako Divoký vesmír, za hranicí Vnějšího okraje.

Kamino bylo často smáčeno intenzivními bouřkami, díky čemuž získalo přezdívku "planeta bouří". Staletí před bitvou o Geonosis byl povrch planety tvořen plochými kontinenty, které oddělovaly oceány. Náhlý nárůst teploty způsobil tání polárních ledových čepiček, a tak došlo k ponoření veškeré pevniny pod vířící vody oceánu. Tato událost je známá jako Velká povodeň.

Kaminoané se přizpůsobili, vybudovali města, jež vystupovala z vody na tenkých, ale odolných pilířích, které kladly malý odpor neustálým náporům vody.
Krátce po bitvě o Naboo zde byl Jango Fett naklonován pro vytvoření armády klonů použité v klonových válkách (poprvé v bitvě o Geonosis).
Ke konci klonových válek bylo Kamino napadeno Mandaloriany, kteří jednali na rozkaz Konfederace nezávislých systémů. Útok zanechal klonovací zařízení v troskách, čímž odřízl jeden z hlavních zdrojů klonovaných vojáků Republiky. Jako na ostatních planetách se i na Kaminu střídají roční období, nicméně se projevují pouze ve změnách teploty a oblačnosti - déšť nikdy nepřestává. V oceánech Kamina se nachází několik životních forem, kolem planety obíhají tři měsíce.


Hoth je šestou planetou systému stejného jména. Je to ledový, neobydlený svět pokrytý ledovcovými poli a obíhá modrobílé slunce. Tento izolovaný svět není dokonce zaznamenán na některých standartních navigačních mapách.

Hoth obíhají 3 měsíce a často na jeho povrch dopadají meteority. Denní teploty se pohybují na -32 stupních celsia a klesají o více než 20 - 30 stupňů přes noc. Mezi původní životní formy na Hothu patří Tauntaun a dravé Wampy. Mnoho druhů Tauntaunu se živí houbami rostoucími v jeskyních a pod sněhem. V noci se shromažďují v jeskyních, aby nezmrzli. Mezi zajímavosti na Hothu patří - zmrzlé gejzíry a 1000 km dlouhá roklina na jižní hemisféře. Dno této rokliny je naplněno vodou, která se drží v tekutém stavu díky ohromnému tlaku sobě čelících útesů rokliny. Některé ledovce pomalu sklouzávají do této rokle.

Po bitvě u Yavinu havaroval na tomto ledovém světě při pokusu o únik před imperiálními stíhačkami Luke Skywalker. Setkal se zde se dvěma androidy naprogramovanými tak, aby jednali jako říšský guvernér a jeho dcera, kteří se zde ukrývali na svém útěku před Impériem. Později byli Han Solo a Luke Skywalker zajati nad Hothem pirátem Raskarem. Han Solo se celou skupinkou uchýlil do skryté jeskyně hlídané oheň plivajícím drakoslimákem, odkud sotva vyvázli se svými životy. Po evakuaci Yavinu 4, postavila Aliance svou základnu na Hothu v několika propojených jeskyních v mírnější severní oblasti a nazvala ji Základna Echo. Aliance měla velké problémy s adaptací techniky na extrémní teploty Hothu a byla také často napadána Wampami. Základna byla následně objevena Imperiálním výzvědným robotem, což vedlo k porážce Rebelů Darth Vaderem v Bitvě na Hothu. Osm let po této bitvě na planetu odcestovala veliká lovecká expedice, jejíž členové zde chtěli lovit Wampy pro jejich cenné kožešiny. Wampy však zničily jejich výsadkovou loď a expedice se musela uchýlit do trosek základny Echo. Expedici se pokusili zachránit Luke Skywalker a Callista, bylo však příliš pozdě - z výpravy už nikdo nezbyl a oba hrdinové jen stěží vyvázli s holými životy.

Zdroj: ESB, ESBN, MTS, GG2, CSW, DS, ISWU

Pás asteroidů

Vzdálený Hothský systém se nachází v Ison Corridoru na okraji civilizovaného vesmíru. Jeho šestou planetou je zmrzlý a neobydlený Hoth. V systému se také nachází nebezpečný pás asteroidů, zformovány před miliardou let srážkou dvou planet. V tomto poli asteroidů se prý nachází asteroid z čisté platiny zvaný "Keranová pošetilost", podle hledače, který ho našel, nechal si ověřit jeho čistotu a už ho nebyl schopen najít znovu. Na některých asteroidech rostou křehké krystalové kapradiny, které mohou být primitivním životem založeném na siliconu.

Po staletí si pašeráci a piráti budovali základny na velkých asteroidech, včetně proslulého piráta Clabburna, který zde umístnil ohromného vesmírného slimáka, aby chránil jeho skrýš. Po bitvě na Hothu Millennium Falcon uprchl do pole asteroidů a málem byl spolknut tímto slimákem.

Osm let po bitvě v tomto systému začal těžit Hutt Durga materiály potřebné pro konstrukci své zbraně Darksaber. Darksaber však byl v tomto poli objeven a zničen silami Nové republiky.

Zdroj:The Empire Strikes Back film, Darksaber, The Illustrated Star Wars Universe

Tato nehostinná planeta vzdálená méně než parsek od Tatooine je domovem Geonosianů.


Hlavní složkou pouštního povrchu je načervenalý písek a prach. Komunikace v blízkosti planety je obtížná díky vysokému obsahu kovů v písku a také díky prudkým radiačním bouřím. Geonosis je obklopena několika pásy asteroidů a úlomků, což činí narudlou planetu zajímavou na pohled. Tyto asteroidy neustále padají na povrch planety, čímž způsobují silná zemětřesení a usazují tak na povrchu velké množství rud. Navzdory vysokému obsahu kovů v kůře planety je tu gravitace trochu menší než bývá běžné.


Endor se nachází v sektoru Moddell ve stejnojmenném systému. Samotný Endor je stříbřitý plynný obr s devíti měsíci. Největší z těchto měsíců má velikost menší planety a bývá označován jako Lesní měsíc, Svatý měsíc, nebo prostě Endor.

Endorský systém byl téměř neznámý - a to hlavně kvůli své obtížné dosažitelnosti. Systém se nachází v nezmapovaném prostoru a masivní gravitační pole obra vyžaduje několik složitých hyperprostorových skoků. Za celá staletí jen několik cestovatelů se dostalo až na Endor. Endor má mírné prostředí s povrchem pokrytým lesy, savanami a horami. Také je zde nízká gravitace. Nepatrná osová odchylka a pravidelná oběžná dráha příspívají k pohodlnému prostředí vyhovujícímu většině životních forem včetně Endorského ponyho, vethiraptorů, kačích vlků, svítivých skřítků zvaných Wisties, rychlých zlomyslných teeků,okřídlených kondořích draků, gunlabirdů, dravých Yootaků a tempterů, lákajících svou kořist za pomocí maskovaných jazyků. Nejznámnějšími tvory jsou však primitivní Ewokové stavící si svá obydlí vysoko na stromech. Tzv. stromy života mohou dorůstat až tisíc metrů a jsou považováni za dochovní obránce Ewoků. Hudba hraje důležitou roli v Ewokské kultuře založené na systému klanů. Ewokové jsou i přes svou primitivnost schopní konstruktéři, kteří vynalezli větroně a katapulty. Každý kmen má šamana interpretujícího mystické znaky. Přirozeným nepřítelem Ewoků jsou 30-ti metrové příšery zvané Goraxové, kteří prohledávají Ewokské stromy pro obydlí, která jsou příliš nízko. Goraxové obývají skalnaté hory v salmské poušti za Yavarskými útesy na sever od hustého lesa. Poušť je zajímavá také kalužemi kyseliny a vyschlými jezery. na dnech Goraxských doupat žijí velicí pavouci. Na západě lesa se rozkládají travnaté pláně s vyvřelinami známé jako Dračí kožich. Za nimi leží zasněžené hory zvané Dračí páteř. savanna je obývaná chůdonohými yuzzumy lovícími malé ještěrky zvané ruggeři. V dračím kožichu postavili svůj hrad cizí útočníci používající dvounohé blurrgy pro přepravu nákladů při svých nájezdech na Ewokské vesnice.

Asi před sto lety tito útočníci havarovali na Endoru s dathomirskou "Sestrou noci" Charal. Podle příkazů svého vůdce Teraka postavili tito dlouhožijící tvorové hrad a začali pátrat po zdroji energie, kterým by znovuzprovoznili svou loď. O mnoho později na planetě havaroval loď s Towanskou rodinou. Obří Gorax zajal oba rodiče a uvěznil je v horské pevnosti v salmské poušti. Towalské děti Mace a Cindel se pokusili své rodiče s pomocí Ewoka Wicketa a jeho kmene osvobodit. Později byla téměř celé rodina vyvražděna nájezdníky vedenými Tarakem a Charal. Přeživší Cindel a člověk Noa s pomocí kmene Ewoků porazili nájezdníky a Cindel a Noa měsíc opustili. Nedlouho poté se Impérium rozhodlo použít měsíc ke stavbě druhé Hvězdy smrti a na povrchu postavili základnu se štítem chránícím rozestavěnou bitevní stanici. Povstalecké komando vedené generálem Solem a leiou Organou dokázalo s pomocí Wickettova kmene štítový generátor zničit. následně byla zničena Hvězda smrti a většina zde shromážděné imperiální flotily. Tento masakr se nazývá bitva u Endoru. Na místě císařovy smrti se nachází oblak temné, zlobné energie temné strany Síly. Throm Loro, vůdce hnutí odporu pomáhal osvobodit Imperiální základnu na Endoru, kde zachránil život wookijskému vězni.

Zdroj:Return of the Jedi film, Return of the Jedi novelization, Dark Force Rising, Jedi Search, Dark Apprentice, Star Wars Sourcebook, Children of the Jedi, X-Wing Rogue Squadron: The Rebel Opposition issues, Dark Empire Sourcebook, Ewok TV movies: The Ewok Adventure (aka Caravan of Courage) and Ewoks: The Battle for Endor, The Illustrated Star Wars Universe

1  
2  
 
Powered by webgarden. Created by Skája Skywalker. Shoultboard by Blueboard. Counter by Toplist Copyright. Jediland.cz