STAR WARS

Planety

Alderaan

Alderaan, který sdílel hvězdný systém se svou sesterskou planetou Delaya, byl krásný, míruplný svět bez měsíců. Byl to jeden z předních světů centra galaxie.


Jeho rozlehlé stepi a mírné kopce byly pokryty bohatým a hustým trávníkem a počasí na něm bylo snadno předvídatelné a mírné. Přestože planeta postrádala oceán, měla velké množství mělkých jezer a zaledněné polární čepičky. Počet druhů travin přesahoval 8000 a různobarevných květin (např. Aralluty, Tiil a Aldereenské plamenné lilie) bylo ještě více. V pozdním létě trávy usychaly a jejich semínka se zvedaly s větrem v jakýchsi "semínkových bouřích", které byly někdy dostatečně silné, aby znemožnili cestování vzduchem. Alderaanské duhové dřevo bylo oblíbeným vývozním artiklem. Mezi živočichy patřily například thranty - tvory lehčí než vzduch, používané na Alderaanu pro dopravu vzduchem. Dále zde žil nelétavý pták s chůdovitýma nohama a pancéřované housenky, které se po tuctu let života pod zemí zakuklily a přeměnily na chlupaté motýly. Stáda pasoucích se zvířat a nerfovů byly chováni jako zdroj potravy a každý rok cestovali pasáci do měst, aby zde prodali maso svých zvířat. Alderaaniáni roztřídili stáda divokých zvířat žijících na kontinentu Thonn, aby se zbavili těch která byla příliš slabá pro přežití zimy.

Někteří z největších umělců a myslitelů galaxie pocházeli z Alderaanu a svět byl pokládán za centrum kultury. Mnozí umělci používali Alderaanské travnaté pláně jako malířská plátna enormních rozměrů, sejíc semínka v určeném vzoru tak, že se výsledný obraz ukázal až po jejich vykvetení. Jeden z Alderaanských největších svátků byl "Stříbrný proud", slavený každé jaro, když tisíce proužkovaných, třpytivých ryb ucpávaly vodní cesty. Zajímavá místa na Alderaanu rovněž zahrnovaly lesy oro, pokrývající tucet malých ostrovů v největším vnitrozemském moři. Lesy, označované Alderaanskou vládou za planetární poklad, byly tvořené stovky metrů vysokými stromy, pokrytými lišejníky jasných barev a skrývaly zlatě pruhované jeleny a bílé ptáky cairoka. Jinak, na severních stepích na okraji velkých Alderaanských planin leží prastaré a tajuplné trosky známé jako Země hradů. Ruiny, původně úly postavené dlouho zmizelou hmyzí rasou Killiků, jsou soustředěny v osmnácti jedinečných skupinách, z nichž každá byla postavena v jiné době. Lidští obyvatelé Alderaanu se rozhodli ponechat tyto ruiny v původním stavu, jen čas od času sem zamíří umělec hledající inspiraci. V dalších oblastech planety jsou hluboká jezera používána jako vodní rezervace, ve kterých mohou turisté pozorovat hrady z bláta postavené koloniemi korýšů.

Kvůli jejich respektu ke všemu živému odmítají Alderaanští kolonisté stavět svá města na volné trávě. Místo toho jsou jejich organicky vypadající města a průmysl stavěna na stranách zářezů v povrchu, na vrcholu pískovcových kopců, pod polárním ledem, nebo na šelfech moří. Město Terrarium, známé také jako "Město pod sklem", bylo postaveno na po vykopání obří mísy, a jejím naplnění kapalným polymerem. Polymer byl poté vytvarován a zpevněn laserem podle předem daného plánu města. Po dokončení všech osmnácti pater byla mísa zastřešena průhlednou krytinou, nad kterou byly vztyčeny jehlovité věže, z jejichž vrcholů mohli obyvatelé města pozorovat okolní krajinu. Město Crevasse bylo vestavěno přímo do stěn sítě kaňonů a ze vzduchu bylo téměř neviditelné. Aldera, hlavní město planety, bylo postaveno na ostrově uprostřed kruhového jezera. Sídlila tam slavná Alderaanská univerzita, založená před generacemi velkým filosofem jménem Collus.Univerzita byla jedním z nejprestižnějších vzdělávacích institucí v galaxii, a byla střediskem opozice proti Palpatinovu "Novému řádu". Vzdušná, organická architektura používaná na Alderaanu všude inspirovala mnohé imitátory. Architektura Bespinského Oblačného město zahrnovala mnohé rysy architektury Alderaanské.

Před celými tisícovkami let přišli na Alderaan první lidští kolonisté a objevili pozůstatky Killické civilizace. Mezi prvními kolonisty byli horníci, obchodníci v důchodu a bohatí hodnostáři hledající krásný svět, ve kterém by strávili své životy. Před čtyřmi tisíci let se na Alderaanu narodili ve válečnické rodině budoucí rytíři Jedi Ulic a Cay Qel-Droma. Po zmatcích Klonových válek učinili Alderaaniané radikální rozhodnutí - slíbili, že už nikdy nebudou na jejich světě ani armády, ani vojenské zbraně. Planeta se stala modelem pro mírovou spolupráci a její obyvatelé začali být známí jako hledači znalostí a umění. Někdy v minulosti se Alderaanská vláda stala demokracií, přesto si pro jeho symbolický význam zachovala Královský dům Alderaanu. V 11/70 před impériem, mistr Jedi Jorus C'baoth pomáhal rozřešit otázku následnictví, vedoucí k linii Organů. Královská rodina Organů žila v Aldeře, patřila sem senátorka Leia, její adoptivní otec Bail (kancléř a předseda) a její adoptivní matka (ministryně školství). další členové rodiny byly tety Celly, Tia a Rouge a Leiin bratranec Nial. Dcery Alderaanské šlechty byly vzdělávány v Alderaanské výběrové akademii pro mladé dámy, poté obvykle odcházely na Coruscant, aby zde získaly vhodného manžela. Bail Organa byl jedním ze zakladatelů povstalecké Aliance, čímž z Alderaanu udělal centrum opozice proti Císaři. Alderaan je však znám zejména jako planeta zničená první Hvězdou smrti jakožto ukázka síly Impéria. Pole asteroidů - to je vše, co zůstalo z tohoto nádherného a milovaného světa. Po zničení planety tvrdilo Impérium, že Alderaan se sám zničil osudným výbuchem několika tajných podzemních superzbraní. Poté, co byl zveřejněn záznam pořízený pozorovacím satelitem planety Delaya, připustilo Impérium odpovědnost z této hrůzné akce, prohlásilo však, že tato akce byla nutná, aby zabránila Bailu Organovi a jeho lidem ve vytvoření smrtícího viru pro biologickou válku. Přeživší Alderaaniané, kteří nebyli v době zničení na planetě byli pozváni na císařův soukromý svět Byss. Hydroponické farmy na planetě Borleias, pěstující Alderaanianské potraviny, začaly nebývale profitovat po zničení Alderaanu.

Další slavné osobnosti pocházející z Alderaanu byl člen squadrony Rogue Tycho Celchu a slavný básník Hari Seldona.

Zdroj:Star Wars film, Star Wars: The National Public Radio Dramatization, Return of the Jedi novelization, Jedi Search, The Courtship of Princess Leia, The Movie Trilogy Sourcebook, Dark Lords of the Sith issues, Children of the Jedi, Young Jedi Knights: Heirs of the Force, Shadow Academy, The Lost Ones, and Lightsabers, Galaxy Guide 2: Yavin and Bespin, Han Solo and the Corporate Sector Sourcebook, The Farlander Papers, The Illustrated Star Wars Universe, X-Wing: Rogue Squadron, Star Wars Adventure Journal issues

Žádné komentáře
 
Powered by webgarden. Created by Skája Skywalker. Shoultboard by Blueboard. Counter by Toplist Copyright. Jediland.cz