STAR WARS

Planety

Bespin

Bespin, nejdůležitější planeta ve stejnojmenném systému, je plynný obr o průměru asi 118000 kilometrů s dobou rotace asi dvacet hodin.


Bespin má mnoho měsíců, ale jen dva - H'gaard a Drudonna (známí také jako dvojčata) - jsou dost velcí, aby si zasloužili naši pozornost. Pevné kovové jádro planety je obklopeno silnou vrstvou kapalného rethenu. Nad rethenem se nacházejí barevná mračna sahající do vzdálenosti asi 1000 km. "Zóna života", což je jediné místo kde se mohou vyskytovat lidé, je asi 30 km silná vrstva nad mraky.Rostlinný život na Bespinu sestává hlavně z vznášejících se kolonií algae, početných pink a fosforeskujících glowerů. Mezi zdejší zvěř patří draví velkeři, netopýří rawwci a kilometr velké medúzy zvané beldoni. Oblaka jsou také domovem Alderaanských thant, které jsou jediným pozůstatkem tohoto druhu v známém vesmíru po zničení Alderaanu. Ve svrchních vrstvách atmosféry Bespinu se vyskytuje tibannský plyn, který je výborným chladícím médiem v hypermotorech a rozložený je také skvělý pro zvýšení palebné síly blasterů. V této podobě se vyskytuje v nižších vrstvách atmosféry.

Před mnoha lety Lord Ecclessis Figg vybudoval první vznášející se kolonii blízko rovníku planety - Floating Home. na více než desetiletí to byla jediná osada nad touto planetou. Po deseti letech se rozšířila o další části - a stala se tak základem pozdějšího oblačného města. Materiály na výstavbu byly získány na Miseru, nejvnitřnější planetě systému. Oblačné město má průměr asi šestnáct kilometrů a asi půl miliónu obyvatel. Nejvrchnější patra obsahují kasina a noční kluby, v nejnižších jsou továrny. Hotely ve svrchní části zahrnují Yerith Bespin, Stratosphere a Holiday Towers (původně ve vlastnictví Jabby Hutta). Kasína se jmenují Royal, Pair O'Dice a Trest. Kromě hraní mohou bohatí turisté sledovat "nebeské rodeo" prováděné na thrantách, nebo se mohou v lázních nadýchat výparů z oblaků (o kterých se věří, že mají léčivé účinky). Kvůli rychlé rotaci planety si mohou navštěvníci užít dva východy slunce za standardní den.

Tři složky vlády jsou: skupina Exex z obchodních administrátorů, Gildovní parlament a Baron-Administrator. Masivní repulzory udržují město ve vzduchu a zároveň nasávají plyn ze spodních vrstev atmosféry. Plyn je poté veden do městských rafinérií, natlakován, vyčištěn a zamražen do karbonitu. Figg a společníci vyráběli plyn údajně pro použití jako chladící médium v hypermotorech - ve skutečnosti však prodávali plyn neimperiálním dodavatelům zbraní. Město je dost malé, aby uniklo pozornosti těžařské gildy, ale i tak musely být vůdci gildy upláceni. I když hlavním průmyslem ne Bespinu je těžba a zpracování plynu jsou tu i jiné podniky - například Bespin Motors. Před zničením Alderaanu byl Bespin součástí lukrativní cesty Alderaan, Corelia, Bespin. Většina z pracujících jsou Ugnaughti (původně z Gentu) z kmenů Irden, Botrut a Isced. Hlídka bouří dává pozor na atmosféru z Kerroské věže (nejvyšší bod Oblačného města) a bezpečnost je prováděna Wing Guard. Středem města prochází dutý tunel.

Jiné vznášející se město - Tibannopolis - kdysi bývalo prosperujícím městem, ale teď je pouhým městem duchů, bez všeho cenného a kvůli rozbitým repulzorům nakloněným. Po Bespinském nebi se však prohánějí spousty rafinérií a malých stanic a také nezávislých prospektorů, pátrajících po výtryscích plynu.

Před lety míval Mistr Jedi Djinn Altis cvičiště pro mladé učedníky v Bespinských oblacích. Pašerák Lando calrissian se stal Baronem-Administrátorem měst, když toto právo vyhrál od barona Raynora v sabaccu. Za svého držení udělal z droida EV-9D9 šéfa zdejší ochranky a ten - než byl odhalen - zničil asi čtvrtinu populace droidů, poté uprchl na palubě unesené lodi těžařské gildy "Iopene princess". Calrissian také založil skupino Commando-pilotů pro obranu města. darth Vader použil toto město jako gigantickou past na Luka Skywalkera. Lando však Lukovi pomohl uprchnout a město bylo obsazeno Říší. Tehdy také z Bespinu odešel pozdější pilot squadrony Rogue Rhisati Ynr. O šest let později využíval město velkoadmirál Thrawn. Za další dva roky se sem vrátil Luke Skywalker, aby přivedl do nové Akademie Jedi nezávislého prospektora jménem Streen, který pomocí Síly vyhledával erupce plynů.

Zdroj:The Empire Strikes Back film, The Empire Strikes Back novelization, The Last Command, Jedi Search, Heir to the Empire, Star Wars Sourcebook, Children of the Jedi, Galaxy Guide 2: Yavin and Bespin, The Illustrated Star Wars Universe, Tales from Jabba's Palace, X-Wing: Rogue Squadron

Žádné komentáře
 
Powered by webgarden. Created by Skája Skywalker. Shoultboard by Blueboard. Counter by Toplist Copyright. Jediland.cz