STAR WARS

Planety

Endor

Endor se nachází v sektoru Moddell ve stejnojmenném systému. Samotný Endor je stříbřitý plynný obr s devíti měsíci. Největší z těchto měsíců má velikost menší planety a bývá označován jako Lesní měsíc, Svatý měsíc, nebo prostě Endor.

Endorský systém byl téměř neznámý - a to hlavně kvůli své obtížné dosažitelnosti. Systém se nachází v nezmapovaném prostoru a masivní gravitační pole obra vyžaduje několik složitých hyperprostorových skoků. Za celá staletí jen několik cestovatelů se dostalo až na Endor. Endor má mírné prostředí s povrchem pokrytým lesy, savanami a horami. Také je zde nízká gravitace. Nepatrná osová odchylka a pravidelná oběžná dráha příspívají k pohodlnému prostředí vyhovujícímu většině životních forem včetně Endorského ponyho, vethiraptorů, kačích vlků, svítivých skřítků zvaných Wisties, rychlých zlomyslných teeků,okřídlených kondořích draků, gunlabirdů, dravých Yootaků a tempterů, lákajících svou kořist za pomocí maskovaných jazyků. Nejznámnějšími tvory jsou však primitivní Ewokové stavící si svá obydlí vysoko na stromech. Tzv. stromy života mohou dorůstat až tisíc metrů a jsou považováni za dochovní obránce Ewoků. Hudba hraje důležitou roli v Ewokské kultuře založené na systému klanů. Ewokové jsou i přes svou primitivnost schopní konstruktéři, kteří vynalezli větroně a katapulty. Každý kmen má šamana interpretujícího mystické znaky. Přirozeným nepřítelem Ewoků jsou 30-ti metrové příšery zvané Goraxové, kteří prohledávají Ewokské stromy pro obydlí, která jsou příliš nízko. Goraxové obývají skalnaté hory v salmské poušti za Yavarskými útesy na sever od hustého lesa. Poušť je zajímavá také kalužemi kyseliny a vyschlými jezery. na dnech Goraxských doupat žijí velicí pavouci. Na západě lesa se rozkládají travnaté pláně s vyvřelinami známé jako Dračí kožich. Za nimi leží zasněžené hory zvané Dračí páteř. savanna je obývaná chůdonohými yuzzumy lovícími malé ještěrky zvané ruggeři. V dračím kožichu postavili svůj hrad cizí útočníci používající dvounohé blurrgy pro přepravu nákladů při svých nájezdech na Ewokské vesnice.

Asi před sto lety tito útočníci havarovali na Endoru s dathomirskou "Sestrou noci" Charal. Podle příkazů svého vůdce Teraka postavili tito dlouhožijící tvorové hrad a začali pátrat po zdroji energie, kterým by znovuzprovoznili svou loď. O mnoho později na planetě havaroval loď s Towanskou rodinou. Obří Gorax zajal oba rodiče a uvěznil je v horské pevnosti v salmské poušti. Towalské děti Mace a Cindel se pokusili své rodiče s pomocí Ewoka Wicketa a jeho kmene osvobodit. Později byla téměř celé rodina vyvražděna nájezdníky vedenými Tarakem a Charal. Přeživší Cindel a člověk Noa s pomocí kmene Ewoků porazili nájezdníky a Cindel a Noa měsíc opustili. Nedlouho poté se Impérium rozhodlo použít měsíc ke stavbě druhé Hvězdy smrti a na povrchu postavili základnu se štítem chránícím rozestavěnou bitevní stanici. Povstalecké komando vedené generálem Solem a leiou Organou dokázalo s pomocí Wickettova kmene štítový generátor zničit. následně byla zničena Hvězda smrti a většina zde shromážděné imperiální flotily. Tento masakr se nazývá bitva u Endoru. Na místě císařovy smrti se nachází oblak temné, zlobné energie temné strany Síly. Throm Loro, vůdce hnutí odporu pomáhal osvobodit Imperiální základnu na Endoru, kde zachránil život wookijskému vězni.

Zdroj:Return of the Jedi film, Return of the Jedi novelization, Dark Force Rising, Jedi Search, Dark Apprentice, Star Wars Sourcebook, Children of the Jedi, X-Wing Rogue Squadron: The Rebel Opposition issues, Dark Empire Sourcebook, Ewok TV movies: The Ewok Adventure (aka Caravan of Courage) and Ewoks: The Battle for Endor, The Illustrated Star Wars Universe

Žádné komentáře
 
Powered by webgarden. Created by Skája Skywalker. Shoultboard by Blueboard. Counter by Toplist Copyright. Jediland.cz