STAR WARS

Planety

Yavin

Yavin IV je pralesní měsíc obíhající kolem plynného obra Yavinu. Je to jeden ze tří měsíců v systému, na kterých může existovat život. Yavin 4 má dlouhou a bouřlivou historii. V nejméně dvou případech se stal ohniskem válečného konfliktu.

Přírodní podmínky

Yavin IV je mladý svět s velkou geologickou aktivitou. Šedesátdevět procent jeho povrchu je pevnina, rozdělená na čtyři kontinenty. Zbytek světa je pokryt propojenými oceány a jednou plochou obklopenou zemí o velikosti dostatečné, aby mohla být označována za moře. Před desítkami let byla kontinentům průzkumníky z Wetyinovy kolonie dána jména: Starloft, Swivven, Koos a Wetyin. Den na Yavinu je o pouhou minutu kratší než galaktický standard. Yavin IV má dvě roční období - sucha a dešťů.

Protože Yavin IV obíhá kolem plynného obra je na něm možné poznat dva druhy soumraků. Pokud je Yavin odvrácen od slunce, ale stále přivrácen k obrovi nastává na něm "zářící noc" a džungle je prosvícena matnou září pastelových barev. Pokud je strana měsíce odvrácena jak od slunce, tak od obra, nebo obr zakryje slunce nastává temná noc. Rotace Yavinu IV je taková, že asi jednou za několik měsíců je na něm skutečně tmavá noc. V tomto případě prudký pokles teploty vytváří četné bouře.

Další zajímavý (a krásný) úkaz na Yavinu IV nastává, když paprsky slunce procházejí svrchními vrstvami atmosféry plynného obra. Tak je světlo polarizováno a když poté dosáhne ledových krystalků v nejvyšších částech atmosféry Yavinu IV objeví se obrovská duha. Tento úkaz bývá označován za duhovou bouři.

Yavin čtyři je svět plný života. Deštné pralesy jsou domovem modrolistých keřů a Massassijských stromů plných popínavých kapradí. Nebulové orchideje a výbušné houby pokrývají zemi. Yavin čtyři obývají woolamendři, kteří vysoko ve svých stromech vyjí, a také yavinští runyipové a stintarilové. dalšími životními formami jsou pancéřovaní eelové, slizcí salamandři, svítící včely, krabové, pavouci, ještěři, krystaloví hadi, šeptající ptáci, plazovití ptáci a mnohé další druhy.

Historie

Před tisíci let se Sithský lord Naga Sadow dostal na útěku z Velké hyperprostorové války na Yavin IV. Přikázal tehdy své posádce vybudovat masivní chrámy jako ohniska jeho Sithské magie. Sadow, zkušený alchymista, ukryl svou loď hluboko pod nově postaveným chrámem ohně. Pomocí alchymie a magie přeměnil část své posádky na Massassijské válečníky a přikázal jim bránit nově postavené chrámy. Po odchodu svého pána se Massassiové organizovali do kmenů a pro posílení svých schopností a archaických zbraní používali Temnou stranu Síly.

Dlouho poté, mladý Jedi jménem Exar Kun, experimentující s temnou stranou Síly, následoval prastaré návody Sithu a tak přišel na Yavin IV. Zotročil Massassi a přinutil je postavit nové chrámy jakožto nová ohniska moci Sithu. Jeden z těchto chrámů - s podobou samotného mistra Kuna - byl postaven na břehu průzračného jezera. V průběhu Sithské války přivedl Exar Kun na Yavin čtyři 20 Jediů a uvrhl je pod moc Temné strany prastarého Sithu. S těmito Jedii ve své moci zahéjil Kun holocaust Jediů. Jako odpověď přistála jednotka tisíců Rytířů Jedi pod velením Ulica Qel-Droma na Yavinu IV.

Tehdy Exar Kun pochopil, že prohrál. Uvěznil životní sílu tisíců Massassiů, aby zajistil propojení své mysli s chrámem. jako poslední opatření na ochranu svého dědictví vytvořil Noční Bestii - alchymysticky vytvořené monstrum. Jediům se podařilo zabít Kuna, ale jejich útok způsobil neobyvatelnost velké části povrchu měsíce a vyhubil zbytek Massassiů. Jediné, co po tomto národě zůstalo jsou jejich obrovské monumenty.

Hluboko pod povrchem Yavinu IV ježí Ztracené město Jediů. Jeho původ je obestřen tajemstvím. Celý technologický komplex je udržován v provozu droidy. Celý komplex je napájen geotermální energií a někteří věří, že je to důvod jistých zvláštností místního počasí. Město obsahuje obrovskou Knihovnu Jedi, počítač obsahující mnohá tajemství Jedi a jejich tréninkové metody.

Po dlouhá století byl Yavin ignorován. Pouze několik návštěv mistrů Jedi porušilo samotu měsíce. Jedním z nich byl mistr Ikrit, který odhalil Sithem stvořenou zlatou kouli ve které bylo po staletí uvězněno Massassijské dítě. O několik let poté, zde Jedi Obi-Wan Kenobi ukryl mladého prince Jedi - vnuka Císaře Palpatina - Kena.

Základna Aliance

Yavin se znovu stal důležitým, když Aliance hledala místo pro svou novou základnu po opuštění Dantooine. Nejvyšší velení tehdy zaujaly Massassijské monumenty. Pralesy poskytly kryt pro intenzivní činnost Aliance a odlehlost měsíce zajišťovala, minimum dopravy v blízkosti základny.

Přírodovědec Aliance Dr'uun Unnh měl několik měsíců na zaevidování všech životních forem na Yavinu IV. Byl to on, kdo pojmenoval mnohé chrámy v takzvaném Massassijském sídlišti. To zahrnuje Chrám modrých listů, Palác Woolamanderů a Velký chrám, který později hostil rebelskou základnu.

Pak se Hvězdě smrti podařilo tuto rebelskou základnu objevit a zaměřit. Naštěstí, Rebelské síly byly schopné zaútočit a zničit tuto bitevní stanici dřív, než mohla Yavin IV zničit. Tento konflikt, známý jako bitva u Yavinu byl prvním významným vítězstvím rebelské Aliance a ukázkou, že imperiální technologie nejsou neporazitelné.

Po této bitvě byla základna evakuována. V průběhu vyklízení byla osvobozena Noční Bestie, která začala zabíjet osazenstvo základny. Luke Skywalker byl schopný Bestii zastavit - i když jen tím, že jí chytil do pasti v transportní lodi. S pomocí Aquarijských pašeráků a Mon Calamarianů byly unikající rebelské transporty schopné proniknout Imperiální blokádou tohoto systému. Na konci evakuace nastavil generál Dodonna množství náloží, které měly základnu zničit. Obecně se věřilo, že při výbuchu zahynul, později však byl zachráněn z imperiálního vězení.

Výbuch zničil rebelské počítače, ale na samotných chrámech zanechal jen malé škody. Yavin IV opět upadl v zapomnění. Jen několik průzkumných lodí bylo vysláno z Fernandin Scouting Expedition, aby zjistily, zda by bylo možné měsíc osídlit. Nikdy však z toho nic nevzešlo.

Asi rok po porážce Impéria u Endoru, obnovila Nová republika svou základnu na měsíci pro SPIN - Senátní Planetární Zpravodajskou Síť. Tehdy také Luke Skywalker - nyní již mistr Jedi - objevil prince Kena a dozvěděl se o existenci Ztraceného města. Pro mnohé střety s Palpatinovými následovníky neměla Nová republika čas na jeho průzkum.

Za pět let se však Luke na Yavin vrátil a založil na něm výcvikové středisko pro novou generaci Jediů. Jedi praxeum bylo založeno ve Velkém chrámu. Pak se vrátil duch Exara Kuna a ovládl některé ze studentů. Téměř se mu podařilo zabít Luka Skywalkera, poté však vyzval všechny Jedi, kteří spojili své síly a navždy ducha Exara Kuna zapudili.

O dva roky později se na Akademii Jediů zaměřila Imperiální Admirálka Daala. Na palubě své obrovské vlajkové lodi - Super Star Destroyeru Knight Hammer vedla pozemní i letecký úder proti Jediům. Tehdy Jediové opět spojili své síly. Její loď však byla zničena Jedim Callistou na palubě ukořistěného TIE Bomberu.

Yavin IV vychoval již novou várku Jediů, včetně Anakina Sola, Jacena a Jainy Solo a tak dlouhá řada mocných Jediů pokračuje.

 
Žádné komentáře
 
Powered by webgarden. Created by Skája Skywalker. Shoultboard by Blueboard. Counter by Toplist Copyright. Jediland.cz