STAR WARS

Stará rebublika

Převážně demokratické galaktické uskupení
, jenž vydrželo 1000 standardních let. Přinesla spravedlnost a svobodu mnoha hvězdným systémům. Volení senátoři a správci ze stovek světů se společně podíleli na způsobu vlády ve Staré republice. Rytíři Jedi sloužili jako její obránci.

Stará republika byla ustanovena na téměř všech planetách vnitřních světů. Vznikla přibližně v době kdy se objevili první Rytíři Jedi. Stará republika byla synonymum pro dlouho trvající galaktický mír a zlepšení vzájemných vztahů, který šel ruku v ruce s rozvojem hyperprostorového cestování.

Velký počet Rytířů Jedi, kteří byli zachváceni temnou stranou Síly, bylo vyhnáno ze Staré republiky. Po dlouhém putování našli humanoidní rasu známou jako Sith a udělali z ní své služebníky. Temní Rytíři Jedi se pak stali známými pod názvem Temní páni ze Sithu. Po několik dalších století se Sithské říši dařilo a vyvíjela se. V těchto dobách zde také probíhaly experimenty, které přeměnily mnoho Sithů na smrtící válečníky Massassi.

Naga Sadow byl pravděpodobně nejznámějším vůdcem Sithské říše. Chtěl expandovat své území napadnutím Staré republiky, avšak jeho jednotky byly zničeny spojenými silami Staré republiky a Rytířů Jedi. Sadow a hrstka jeho válečníků Massassi prchlo do vzdálených částí vesmíru, kde se později zabydleli na čtvrtém měsíci planety Yavin. Sithský pán válek začal opět experimentovat na svých služebnících, ze kterých se stávaly brutální příšery. Výsledkem byly Zvířecí války v systému Onderon.

Mistr Jedi Arca, hlídač právě objeveného systému Onderon, poslal své učedníky aby vyřešil tento konflikt. Pod vedením Ulica Qel-Dromay se Jedi snažili vrátit Onderonu mír, což ovšem stále naráželo na zlé síly Královny Amanoi, která byla služebnicí Naga Sadowa. Nakonec byl staletí trvající konflikt ukončen s příjezdem Jedi Mastera Arci, smrtí Královny Amanoi a svatbou Zvířecího pána Oron Kira s Princeznou Galií.

Mezitím objevil Jedi Exar Kun, který byl trénovaný Jedi Masterem Vodi-Siosk Bassem, zakázané učení prastarého Sithu. Napodobil způsoby mnoho let padlého Sithu a použil je pro vytvoření své vlastní filozofie Kodexu Jedi. S těmito znalostmi Kun založil ohromné a silné bratrstvo a přivlastnil si titul Temného pána ze Sithu. Kun a další Páni ze Sithu převzali kontrolu nad galaxií a oživili pravěkou Sithskou říši. Konflikt mezi nimi a Rytíři Jedi vyústil do hrozné Sithské války, ve které zahynulo mnoho důležitých charakterů včetně Jedi Mastera Arci. Všichni Rytíři Jedi se nakonec spojili dohromady a zaútočili v pevných šicích na pevnost Exara Kuna, postavenou na Yavinu. Jedi spojili své síly do masivního ničivého útoku, který vyhladil přeživší národ Massassi. Krátce poté byl zabit Rytíři Jedi i Exar Kun. Jeho duše byla úspěšně vypuzena do sféry věčné temnoty na Yavinu 4. Pánové ze Sithu byli zahnáni a několik set let o nich nebylo slyšet, až se objevili během konfliktu na planetě Naboo.

Po tomto konfliktu se věda a umění se pozvedly na nebývalou úroveň a pro mnoho kultur znamenala Stará republika opravdu zlaté časy. Ale asi sto let před začátkem Civilní války se začaly objevovat znepokojivé skutečnosti. Korupce, lakota a vnitřní rozbroje přerostly přes únosnou mez a tím se nachýlil i konec Staré republiky.

Určitým zájmovým skupiny a moci chtivým jednotlivcům se podařilo to, co by se nikomu z venčí nikdy nezdařilo - oslabit vládu, rozšířit sociální nespravedlnost a dát průchod všeobecné apatii. Po Staré republice se opět rozšířil teror a úspěch Nového řádu byl nevyhnutelný. Jeden z nevýrazných senátorů - Palpatine - se zmocnil vlády, rozpustil Galaktický senát a vyhlásil Impérium.

 
Powered by webgarden. Created by Skája Skywalker. Shoultboard by Blueboard. Counter by Toplist Copyright. Jediland.cz